Μετάβαση στο κύριο περιεχόμενο

Στρασμπούρ - ΑΕΚ 91-73: Λύγισε στην Γαλλία

Η ΑΕΚ ηττήθηκε με 91-73 στην Γαλλία απέναντι στην Στρασμπούρ, γνωρίζοντας την πρώτη της ήττα στο TOP-16 του Basketball Champions League.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές των νικητών ήταν οι Τζέφερσον με 18 πόντους και 2 ριμπάουντ και Κόλσον με 18 πόντους και 8 ριμπάουντ. Από την Ένωση ξεχώρισε ο Λάνγκφορντ ο οποίος με 20 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του παιχνιδιού αλλά και ο Μόουζες με 15 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με φόρα στον αγώνα, χτίζοντας διάφορα διψήφιων πόντων στο τέλος της πρώτης περιόδου, ολοκληρώνοντας το δεκάλεπτο, με +13 (31-18).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο είχαμε πάνω-κάτω την ίδια εικόνα, με την Ένωση να προσπαθεί να πλησιάσει την Στρασμπούρ ( έφτασε και στο -5 38-33 )  αλλά τους Γάλλους να ξεφεύγουν πάντα στο σκορ. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να είναι μπροστά με +7 (52-45).

Η τρίτη περίοδος ήταν μία από τα ίδια, αφού η Στρασμπούρ φαινόταν αποφασισμένη για την νίκη και η ΑΕΚ δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των γηπεδούχων. Η διαφορά μάλιστα έφτασε και στο +17 για την ομάδα από το Στρασβούργο (73-56), με το δεκάλεπτο να τελειώνει με 73-58.

Η τελευταία περίοδος είχε τυπικό χαρακτήρα με τους γηπεδούχους να αυξάνουν και άλλο την διαφορά τους, βάζοντας τις τελευταίες πινελιές της νίκης τους. Το παιχνίδι έληξε με σκορ 91-73.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λανζαρίνι, Βοΐνοβιτς, Σάλινς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-18, 52-45, 73-58, 91-73

ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡ (Τουοβί): Κόλσον 18 (4/11 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 7/7 βολές, 8 ριμπάουντ), Τζέφερσον 18 (3/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6/6 βολές), Λάνστοουν 7 (3/10 σουτ), Ουντάνοχ 2, Γουέινραϊτ 10 (4/4 δίποντα), Μπόχατσικ 7 (3/11 σουτ), Καβαλιέρε 12 (4/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/1 βολή, 5 ριμπάουντ), Μέιγ 5 (1), Μορίν 12 (6/6 δίποντα, 8 ριμπάουντ)

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 9 (1/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 5 ριμπάουντ, 4 μπλοκ), Κατσίβελης, Λοτζέσκι 7 (1), Μωραΐτης 4 (1), Μόουζες 15 (6/8 δίποντα, 3/4 βολές, 9 ριμπάουντ), Γκίκας, Λάνγκφορντ 20 (7/12 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/5 βολές), Ματσιούλις 7 (3/4 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Ρογκαβόπουλος 3 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά της Στρασμπούρ: 26/47 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 18/18 βολές, 46 ριμπάουντ (30 αμυντικά - 16 επιθετικά), 17 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 10 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 21/46 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 10/17 βολές, 42 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 19 επιθετικά), 9 ασίστ, 6 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 15 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 5η αγωνιστική η Στρασμπούρ θα παίξει εκτός έδρας με τη Νίζνι (31/3), ενώ η ΑΕΚ πρώτα θα αντιμετωπίσει τη Νίζνι στο Νόβγκοροντ (25/3) στον εξ αναβολής αγώνα της πρώτης αγωνιστικής και στη συνέχεια θα πάει στην Άγκυρα για να παίξει με την Τουρκ Τέλεκομ (31/3).